Lavandula × intermedia " Edelweiss " - levandule
Výška: 70 - 90 cm Květ: bílý, VII. - IX. Vůně: silná, nasládlá a příjemná. Tzv. " lavandin " druh. Rozmnoženo vegetativně...
..." lavandin " je druh levandulí pěstovaných ve Francii pro výrobu levandulového oleje vysoké kvality. Z tohoto typu levandulí je vyráběna většina kosmetických přípravků, aromatických olejů, je používán také v potravinářství.
Velmi pěkná vzrůstnejší odrůda vhodná jako solitera nebo do skupinových výsadeb. Stanoviště slunečné, zemina hlinito - písčitá a propustná. Doporučujeme provádět každý rok zpětný řez.
Rozmnoženo vegetativně - záruka kvality a pravosti odrůdy.
Stanoviště slunečné, zemina propustná, hlinito- písčitá. Levanduli můžeme vysadit jednotlivě mezi jiné druhy trvalek, lépe vynikne skupina tří rostlin, v případě plošné výsadby použijeme 7 - 9 rostlin/ m2 ( Lavandula angustifolia a její odrůdy ). Pokud vysazujeme do řady, volíme vzdálenost mezi rostlinami Lavandula angustifolia a jejích odrůd 30 - 35 cm od sebe, u vzrůstnější Lavandula intermedia a její odrůdy na vzdálenost 45 cm od sebe. Z počátku může výsadba vypadat jako řídká, ale je třeba počítat s tím, že keříky se rozrostou nejen do výšky, ale i do šířky a rostliny se zapojí. Dle zkušeností z praxe nedoporučujeme levandule vysazovat na intenzivně zavlažované plochy, stejně tak jim příliš neprospěje zamulčování kůrou. Naopak dobře rostou ve štěrkových záhonech.
Často lze vidět v zahradách přerostlé a řídké keře levandulí, což je způsobeno zanedbáním pravidelného, každoročního zpětného řezu keře na třetinu až čtvrtinu výšky. Pěstitelé se často mylně domnívají, že stačí ostříhat stonky s květy, ale to je nedostačující. Řez se provádí u Lavandula angustifolia a jejích odrůd po odkvětu ( konec července, do poloviny srpna ). Rostliny pak stačí ještě do zimy krásně obrazit a dobře přezimují. Pozdější řez nedoporučujeme, pokud jej nestihneme, provedeme jej až na jaře. Později kvetoucí Lavandula intermedia a její odrůdy řežeme na jaře. Nutno podotnout, že zanedbané, přerostlé levandule se silnými dřevnatými kmeny již mohou mít problémy s obrážením, pokud budeme chtít napravit vzhled několik let neřezaných keříků.
Koho duše stůně, vyléčí jej levandule vůně...
Je málo rostlin, které by byly tak známé a oblíbené, jako je tomu u levandule. Není to pouze módní záležitost poslední doby, tato aromatická bylinka provází lidstvo po staletí, což dokládá mnoho písemných zpráv, včetně Bible. Levanduli je připisována celá řada magických a léčebných schopností, nemluvě o její okrasné hodnotě.
Latinský název Lavandula je odvozen ze slova „lavare“, neboli umýt. Toto připomíná, že levandule byla, a stále je součástí vonných olejů přidávaných do koupele. Široké použití v kosmetice (mýdla, parfémy, vlasové vody atd.) má své opodstatnění také v léčivých schopnostech levandule. Příjemně vonící silice má uklidňující účinky, pomáhá při nespavosti (testy prokázaly podobné působení, které vyvolávají sedativa), což je využíváno v aromaterapii. Tradovalo se také, že působí jako afrodiziakum, zmírňuje bolest, podporuje trávení, hojí rány, účinkuje proti křečím a revmatismu. V silici byla nalezena složka, která má léčivé účinky na různé druhy nádorů a je dále zkoumána jako možná prevence a lék proti rakovině.
Levandule byla součástí známé „Svatojánské a Maďarské vody“, sušená kořenící směs „Provensálské byliny“ obsahuje levandulové květy. Za lahůdku je považován levandulový med a zmrzlina. V potravinářství je silice používána jako aromatizační přísada do nápojů, bonbónů, pečiva, čokolády, žvýkaček, pudinků apod. Z květů lze připravit také lahodný čaj, kandovat je, přidat do ovocných salátů nebo zmrazit v kostkách ledu používaných k ochlazení nápojů, kdy působí také dekorativně. Fantazii se meze nekladou, o čemž svědčí záplava receptů na použití levandule, zaslaných čtenáři.
Oblibu levandule také dokazuje mnoho dekorativních předmětů z keramiky a textilu, které jsou zdobeny motivem květů levandule. Setkáme se s ní také v deodorantech, vonných směsích (potpourri) a sáčcích do šatních skříní. Zde je využíváno další schopnosti, a sice repelentního působení levandule proti obtížnému hmyzu.
Rod Lavandula patří do čeledi rostlin hluchavkovitých (Lamiaceae), obsahuje 20 až 30 druhů a stovky kultivarů. Její domovinou je Středomoří a severní Afrika, kde roste na slunných stráních v sušší, hlinito-písčité, mnohdy kamenité zemině. Nám nejznámnější druh levandule lékařská - Lavandula angustifolia (používána také synonyma L. officinalis, vera, spica). Vytváří keříky, vysoké dle kultivaru 40-80 cm, listy zelené, šedě plstnaté. Barva květů je dle odrůdy v odstínech modré, modrofialové, bílé a růžové. Z mnoha desítek odrůd uvádím pouze ty, které jsou rozmnožovány vegetativně a lze je nalézt v nabídkách našich zahradnictví. Uvedená odrůdová jména jsou běžně používána v Evropě, některá mohou mít však i několik synonym. Modré a modro-fialové odrůdy: Hidcote, Dwarf Blue, Middachten, Siesta, Blue Cushion (Schola), Folgate, Twickel Purple, Munstead. Mezi rarity patří „Silver Mist“(velmi stříbřité listy a tmavé květy). Netradiční bílé a růžové květy nalezneme u těchto kultivarů: Hidcote White, Nana Alba, Melissa, Hidcote Pink, Rosea, Coconut Ice, Loddon Pink, Miss Katherine.
Další skupinu levandulí tvoří Lavandula x intermedia (l. prostřední), což je přírodní kříženec L. angustifolia a L. latifolia. Ve jižní Francii je známa pod názvem lavandin a je pěstována komerčně, jelikož má nejvyšší obsah vonných silic. Oproti levanduli lékařské je robustnějšího vzrůstu, dorůstá výšky 80-120 cm, listy jsou větší a více stříbrné, je řidčeji větvená, květní stonky jsou delší, nesou více květů, které jsou sterilní, rozmnožuje se vegetativně. Lav. x intermedia je díky jednomu z rodičů, tedy L. latifolii, méně odolná vůči mrazu a zimní vlhkosti, takže je vhodný spíše do teplejších oblastí, nebo na chráněná stanoviště. Modré a modrofialové odrůdy L. x intermedia: Fragrant Memories, Grappenhall, Grosso, Dutch, Fred Boutin, Hidcote Giant, Provence. Mezi zvláštnosti patří bíle kvetoucí „Alba“ a „Edelweiss“, zlutě panašovaný „Goldburg“ a bíle panašovaný „Walberton´s Silver Edge“.
Lavandula x chaytorae je křížencem L. ang. a L. lanata. Je vyjímečná téměř bílo-stříbrně plstnatými listy, na kterých vynikají velmi tmavě modré květy. Nevýhodou je menší odolnost vůči mrazu, jsou vhodné pouze do teplejších oblastí, mrazuvzdorná je do -18°C, v sušší zemině. Pěstované odrůdy: Richard Gray, Sawyers a Silver Sands.
Lavandula stoechas – levandule hlávkovitá, nazývaná také francouzská nebo motýlová. Druh s atraktivními velikými květy, rostliny dorůstají výšky 50-80 cm, listy mají silnou pryskyřičnou vůni. Tuto levanduli lze u nás pěstovat jako přenosnou rostlinu, její mrazuvzdornost je -6 až -8°C.
Pro milovníky zvláštností jsou vhodné druhy pocházející z oblastí severní Afriky a Španělska, které můžeme pěstovat jako přenosné rostliny v nádobách. Lavandula dentata ( l. zoubkatá) má světle zelené listy se zubatými okraji. Druh L. x allardii vzniklý přírodním zkřížením L. dentata a L. latifolia. Listy šedě plstnaté, široké, se zubatým okrajem. Vzrůstnější druh, pěstovaný mnohdy ve stromkových tvarech, okrasný zejména listy. Lavandula pinnata (l. zpeřená) má levandulím nepodobné, veliké zelené a stříhané listy. Zajímavým zpestřením záhonů může být L. multifida „Blue Wonder“ (l. rozeklaná) s dlouhou dobou květu, kterou lze pěstovat jako letničku, snadno vytváří semena a vysévá se na stanovišti.
Levandule vyžadují slunečné stanoviště a hlinito - písčitou sušší zeminu. Pro udržení pěkného kompaktního růstu je důležitý pravidelný každoroční zpětný řez, jinak vytvoří nevzhledné prosychající keře. Výhony L. angustifolia je nejlépe zakrátit po odkvětu, tedy přibližně v druhé polovině srpna. Později kvetoucí L. x intermedia je lépe sestřihnout až na jaře, jakmile začnou rašit nové výhony. V obou případech se keře zakrátí na jednu třetinu výšky.
Závěrem několik praktických rad: při nákupu levandule doporučuji obrátit se na nejbližší zahradnictví, kde nabízejí rostliny označené druhem a odrůdou, jelikož jedině tak si můžeme být jisti tím, co vlastně sázíme na zahradu a zda sazenice splní naše představy o výšce, květu a hlavně mrazuvzdornosti. Mnohdy lze vidět rostliny, u kterých je napsáno pouze levandule, v lepším případě jméno latinské, ovšem bez odrůdy. Pak se ale nelze divit, když nám taková rostlina vyroste a vykvete jinak, než jsme chtěli a nepřežije první zimu.
Ze zkušenosti také mohu říci, že je vždy lépe vybírat rostliny, které jsou množeny vegetativně, tedy řízkováním. Důvodů je několik. Vegetativně rozmnožené rostliny si zachovávají vlastnosti charakteristické pro daný kultivar. Patří mezi ně vzrůstnost, barva listů i květů a samozřejmě odolnost vůči chorobám a schopnost přezimovat v podmínkách našich zim, které jsou mnohem chladnější a vlhčí, než je tomu ve Středomoří. V prodeji se však objevují spíše generativně, tedy semeny rozmnožené levandule (takové pokud jsou vůbec označeny, bývá za jménem kultivaru někdy uvedeno „strain“) a mnohdy není příliš jasný původ, tedy rodiče ze kterých kříženec vzniknul, nemluvě o známé nevyrovnanosti takových rostlin. Levandule nám může dělat radost v zahradě až několik desítek let, záleží na správném výběru odrůdy i stanoviště, a dobré péči. Domnívám se, že věnujeme-li této aromatické rostlině uvedené minimum pozornosti, odvděčí se krásným vzrůstem, nádhernými květy a příjemnou, uklidňující vůní, šířící se do dalekého okolí.
Copyright ©Jakub Krulich
Nevěříte zásilkovým službám? Neradi kupujete " zajíce v pytli " ?
Rádi si vyberete trvalky, skalničky, bylinky a letničky sami?
Nevyhovuje vám odosobněné prostředí super a hyper marketů?
V tom případě navštivte přímo naše klášterní historické zahradnictví, takřka v centru Prahy, kde od jara do podzimu můžete vybírat z našeho širokého sortimentu rostlin vypěstovaných v České republice, převážně v naší trvalkové školce a zahradnictví. Naše výpěstky jsou otužilé, pěstované za přirozených, přírodních podmínek a nemají tedy problém s aklimatizací na vašich zahradách.
Přjďte se podívat, nasát atmosféru zelené oázy uprostřed města, kvetoucího ostrůvku v šedi velkoměsta, navštivte naše zahradnictví.
Naše práce je pro nás zároveň i koníčkem, proto u nás najdete příjemnou atmosféru a mimořádně široký sortiment těchto rostlin:
- trvalky pro slunečné stanoviště
- trvalky do polostínu a stínu
- trvalky kvetoucí na jaře
- trvalky kvetoucí v létě
- trvalky kvetoucí na podzim
- trvalky okrasné listy
- trvalky vhodné k řezu
- trvalky nízké, kobercové, půdopokryvné
- trvalky středně vysoké
- trvalky vysoké, soliterní
- trvalky - okrasné traviny, trávy
- trvalky historické, trvalky našich babiček
- trvalky nově vyšlechtěné a patentované novinky
- trvalky u kterých máme ověřeno bezproblémové přezimování
- skalničky do skalek, kamenných koryt, nádob
- skalničky bujně rostoucí a bohatě kvetoucí
- skalničky vzácnější a rarity
- bylinky, koření domácí, rostoucí jako trvalky
- bylinky, koření z celého světa, exotické, přezimující v interiéru
- bylinky léčivé, pro léčbu různých zdravotních problémů
- bylinky na čaje, tinktury, masti, vonné směsi
- bylinky, koření pro gurmány a použití v kuchyni
- bylinky, koření našich babiček
- bylinky, koření moderní gastronomie
- bylinky, koření asijské kuchyně
- okrasné dřeviny ( jehličnany i listnáče)
- užitkové dřeviny s jedlými plody pro zdraví
Poznejte úžasnou rozmanitost rostlinné říše a zpestřete si svoji zahradu novými druhy z našeho Zahradnictví Na Petynce v Praze 6 - Břevnov, nedaleko od Pražského hradu a Petřína. Dobrá dostupnost MHD i automobilem ( u výjezdu ze Strahovského tunelu ).
Těší se na vás kolektiv Zahradnictví Krulichovi...
Najdete nás ZDE.
Navštivte také naše kamenné prodejny květin, kde můžete zakoupit:
- řezané květiny z celého světa
- kytice slavnostní, svatební, smuteční
- aranžmá z květin k různým příležitostem
- pokojové květiny, rostliny vhodné do bytu i kanceláře
- substráty, hnojiva, přípravky na ochranu rostlin
- květináče, keramické dekorativní obaly
- a široký sortiment doplňkového zboží...
- prodejna květin Zahradnictví Krulichovi - Štefánikova 41, Praha 5 - Smíchov ( Arbesovo náměstí )
Na vaší návštěvu se těší zkušené floristky ZDE.
Barva květu: | bílý |