Podrobný popis produktu Salvia nemorosa " Salute™ Pink " - šalvěj hajní
Přírodní druh Salvia nemorosa roste v přírodě v jihovýchodní Evropě a severozápadní Asii. Dorůstá výšky 60 - 80 cm, dalším šlechtěním vznikly odrůdy dorůstající pouze 40 cm a méně. Salvia nemorosa " Salute™ Pink " - šalvěj hajní dorůstá výšky 25 - 35 cm (v květu), je kompaktní, vytváří hustá květenství růžových květů. Je předurčena pro smíšené trvalkové záhony, na obruby, lze ji použít i do nádob. Velmi pěkný barevný efekt vytváří skupina více vysazených rostlin, kdy v případě plošné výsadby použijeme 7 - 9 rostlin/ m2. Prospívá na slunečném stanovišti (toleruje i mírný polostín) v propustné zahradní hlinito - písčité zemině (dobře snáší i sušší půdy). Mrazuvzdornost do -34°C (zóna 4).
Náš tip: Pokud odstřihneme odkvetlá květenství, tak rostlina remontuje - kvete opakovaně 2 - 3× během sezóny, tedy takřka od jara do podzima.
Salvia nemorosa patří jako mnoho jiných trvalek neprávem mezi opomíjené a málo známe druhy, přestože jsou nenáročné a ve výsadbách velmi dekorativní. Objevte jejich krásu...
POZORUHODNÉ ŠALVĚJE
Nemusíme být ani pěstitelé rostlin a jméno „šalvěj“ nám jistě něco říká. Někteří si vzpomenou na zázračný odvar babského ucha neboli šalvěje přeslenité (Salvia verticillata) z oblíbeného českého filmu Dívka na koštěti. U jiných vyvolal zájem o tuto rostlinu nedávný navrhovaný zákaz jejího pěstování a prodeje, který se však vztahuje pouze k jednomu druhu, šalvěji divotvorné neboli věštecké (Salvia divonorum), jenž je po staletí známa pro obsah psychotropních látek. Nejde tedy o žádnou nově objevenou rostlinu, alespoň co se botaniků týká. Po oznámení informace o zákazu jejího držení v médiích, jsem denně odpovídal na dotazy pěstitelů, zda si mohou zakoupit šalvěj lékařskou, aniž by tím porušovali zákon. Rod Salvia obsahuje dalších přibližně 900 druhů, které můžeme pěstovat bez obav z možného střetu se zákonem.
Obsáhlý rod Salvia je zařazen do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) a patří do něj jednoleté, dvouleté i vytrvalé druhy, bylinného nebo keřovitého vzrůstu. Opomenu-li nerad druhy, které vynikají především svojí okrasnou hodnotou a pěstujeme je jako kvetoucí letničky nebo trvalky, zůstává několik druhů, které jsou nepostradatelné v léčitelství, potravinářském a kosmetickém průmyslu.
Nejdůležitější je šalvěj lékařská (Salvia officinalis) a její kultivary. Rodové jméno Salvia pochází z latinského slovesa „salvere“ neboli léčit se. Je po staletí používaným druhem, který je opředen mnoha legendami. Ve středověku bylo např. oblíbeným příslovím „Proč by měl člověk umírat, když na jeho zahradě kvete šalvěj“. Věřilo se, že šalvěj může oživit mrtvé, zlepšuje paměť a přináší moudrost, čistí krev. Lidová medicína dodnes tuto rostlinu doporučuje k léčbě nachlazení, bolestí hlavy, krku a zubů, proti přílišnému pocení. Obsažené látky mají protizánětlivé, antibakteriální a hojivé účinky. V gastronomii je šalvěj používána jako kořenící bylinka při přípravě vepřového a jehněčího masa, kachny, ryb, zeleninových pokrmů a fazolí. Jako u mnoha jiných bylinek, tak i zde se léčivé schopnosti snoubí s využitím v kuchyni. Používanou částí jsou listy.
Šalvěj lékařská pochází z oblasti Středozemí, kde roste na chudších, sušších, hlinito-písčitých půdách na slunci. Podobné stanoviště volíme, pokud ji chceme úspěšně pěstovat v zahradě. Šalvěj je mrazuvzdorná do -30°C, ale mnohdy ji spíše než mráz uškodí přílišná zimní půdní vlhkost. Doporučuji proto před výsadbou vytvořit pod sazenicí drenážní vrstvu z kamínků, případně zeminu smíchat s drobným štěrkem a pískem. Toto je vhodné zejména u pestrolistých kultivarů, které jsou citlivější. Každoroční zpětný řez, zakrácení výhonů na 10-15 cm délky podpoří bohaté rozvětvení a pěkný, kompaktní vzrůst. Provádíme jej po odkvětu, tedy v srpnu. Rostliny pak do zimy ještě obrazí a lépe přezimují. Základní druh S. officinalis a jeho kultivary vytvářejí polokeře, od spodu dřevnatějící a dorůstající dle podmínek výšky 30-50 cm. Typické aromatické šedozelené listy přetrvávají na výhonech přes zimu, v létě vykvétá modro-fialovými květy, hojně navštěvovanými hmyzem, patří mezi tzv. medonosné rostliny. Vyšlechtěny jsou tyto odrůdy s šedozeleným listy: S. off. „Extrakta“ – vysoký obsah esenciálních olejů. S.off. „Berggarten“ – veliké, oválné listy, „Grete Stölzle“ – listy užší, drobnější, „Würzburg“- kompaktní vzrůst, „Nazareth“- menší, podlouhlé listy, kompaktní, „Crispa“ – veliké listy se zvlněným okrajem, „Nonflower“ – nekvetoucí, aromatická. Zvláštostí mezi šalvějemi jsou S.off. „Rosea“ s květy růžovými a „Albiflora“ s čistě bílými květy. Zvláštní skupinu tvoří odrůdy, jejichž listy jsou panašované a mohou tak být po celou vegetační dobu zajímavým barevným zpestřením bylinkových záhonů. Patří mezi ně S.off. „Icterina“, „Aurea“, „Kew Gold“, „Rotmühle“ – kultivary s více či méně bíle nebo krémově panašovanými listy. Odrůda „Tricolor“ vyniká listy s fialovou, bílou a zelenou kresbou a „Purpurascens“ má tmavě fialové zbarvení. Přírodní druh šalvěj levandulolistá (S. lavandulifolia) pochází ze Španělska a jižní Francie má úzké šedozelené listy sbírané pro vonnou silici.
Dalším druhem šalvěje, který je okrasný a zároveň užitečný, je šalvěj muškátová (Salvia sclarea), jejíž domovinou je jižní Evropa, střední Asie. Její životní cyklus je dvouletý, na stanovišti se však sama vysévá. Vytváří až 100 cm vysoké rostliny s velikými listy a dlouhými hrozny růžových květů, které rozkvétají začátkem léta. Ve výsadbách je mimořádně dekorativní, lze ji použít jako soliteru. Vhodná pro slunné stanoviště a sušší, propustnou zeminu. Silice získávaná z této šalvěje se používá v parfémech a kosmetických přípravcích , v potravinářství k aromatizaci cukrovinek a tzv. muškátového vína.
V poslední době se můžeme také setkat s druhy, které pocházejí z oblastí s mírnějším podnebím, jsou mimořádně dekorativní nebo užitečné a můžeme je pěstovat jako tzv. přenosné rostliny. Z Mexika a Guatemaly pochází šalvěj ananasová – Salvia elegans „Scarlet Pineapple“ (synonymum S. rutilans), jejíž listy mají ananasové aroma, proto se přidávají do nápojů, ovocných salátů a sladkých pokrmů. Vykvétá zářivě červenými květy, které jsou v její domovině vyhledávány kolibříky. Odrůda „Golden Delicious“ má listy zlatě zbarvené a rudé květy na nich vynikají ještě více.
Další nádhernou šalvějí je šalvěj rozkladitá – Salvia patens, pocházející z Mexika. Vytváří keře vysoké 60 cm, v létě rozkvétá velikými, nebesky modrými květy. Pěstovány jsou např. odrůdy „Blue Angel“, „Cambridge Blue“, „Guanajuato“, „Royal Blue“. Kultivar „White Trophy“ má květy bílé a „Pink Ice“ světle růžové. Drobnolisté keříkové druhy S. jamensis, microphylla a gregii pocházejí z Mexika a mají desítky odrůd lišících se barvou květů. Atraktivní jsou zvláště výrazně červené, růžové a bílo-červené kultivary.
Raritou je např. keřovitá S. namaensis, pocházející z jižní Afriky. Její filigránsky vykrajované drobné lístky a světle fialové květy jsou jistě zajímavostí, stejně jako panašované listy šalvěje japonské (S. nipponica „Fuji Snow“).
Obsáhlý rod šalvějí by si jistě zasloužil více pozornosti, a to jak z pohledu využití v léčitelství, gastronomii, ale také okrasných výsadbách. V ČR vytrvalé a dobře přezimující druhy (např. S. nemorosa, pratensis, verticillata) vykvétají záplavou květů žádané modré barvy, ale jsou vyšlechtěny odrůdy růžové a bílé. Pokud plánujete výsadbu nových trvalek do vaší zahrady, zkuste šalvěje…
Copyright ©Jakub Krulich
Nevěříte zásilkovým službám? Neradi kupujete " zajíce v pytli " ?
Rádi si vyberete trvalky, skalničky, bylinky a letničky sami?
Nevyhovuje vám odosobněné prostředí super a hyper marketů?
V tom případě navštivte přímo naše klášterní historické zahradnictví, takřka v centru Prahy, kde od jara do podzimu můžete vybírat z našeho širokého sortimentu rostlin vypěstovaných v České republice, převážně v naší trvalkové školce a zahradnictví. Naše výpěstky jsou otužilé, pěstované za přirozených, přírodních podmínek a nemají tedy problém s aklimatizací na vašich zahradách.
Přjďte se podívat, nasát atmosféru zelené oázy uprostřed města, kvetoucího ostrůvku v šedi velkoměsta, navštivte naše zahradnictví.
Naše práce je pro nás zároveň i koníčkem, proto u nás najdete příjemnou atmosféru a mimořádně široký sortiment těchto rostlin:
- trvalky pro slunečné stanoviště
- trvalky do polostínu a stínu
- trvalky kvetoucí na jaře
- trvalky kvetoucí v létě
- trvalky kvetoucí na podzim
- trvalky okrasné listy
- trvalky vhodné k řezu
- trvalky nízké, kobercové, půdopokryvné
- trvalky středně vysoké
- trvalky vysoké, soliterní
- trvalky - okrasné traviny, trávy
- trvalky historické, trvalky našich babiček
- trvalky nově vyšlechtěné a patentované novinky
- trvalky u kterých máme ověřeno bezproblémové přezimování
- skalničky do skalek, kamenných koryt, nádob
- skalničky bujně rostoucí a bohatě kvetoucí
- skalničky vzácnější a rarity
- bylinky, koření domácí, rostoucí jako trvalky
- bylinky, koření z celého světa, exotické, přezimující v interiéru
- bylinky léčivé, pro léčbu různých zdravotních problémů
- bylinky na čaje, tinktury, masti, vonné směsi
- bylinky, koření pro gurmány a použití v kuchyni
- bylinky, koření našich babiček
- bylinky, koření moderní gastronomie
- bylinky, koření asijské kuchyně
- okrasné dřeviny ( jehličnany i listnáče)
- užitkové dřeviny s jedlými plody pro zdraví
Poznejte úžasnou rozmanitost rostlinné říše a zpestřete si svoji zahradu novými druhy z našeho Zahradnictví Na Petynce v Praze 6 - Břevnov, nedaleko od Pražského hradu a Petřína. Dobrá dostupnost MHD i automobilem ( u výjezdu ze Strahovského tunelu ).
Těší se na vás kolektiv Zahradnictví Krulichovi...
Najdete nás ZDE.
Navštivte také naše kamenné prodejny květin, kde můžete zakoupit:
- řezané květiny z celého světa
- kytice slavnostní, svatební, smuteční
- aranžmá z květin k různým příležitostem
- pokojové květiny, rostliny vhodné do bytu i kanceláře
- substráty, hnojiva, přípravky na ochranu rostlin
- květináče, keramické dekorativní obaly
- a široký sortiment doplňkového zboží...
- prodejna květin Zahradnictví Krulichovi - Štefánikova 41, Praha 5 - Smíchov ( Arbesovo náměstí )
Na vaší návštěvu se těší zkušené floristky ZDE.