Murraya koenigii - muraja, kari list, kari koření
Po staletí užívaná exotická dřevina, jejíž léčivé a kořenící schopnosti jsou popisovány již starými indickými léčiteli v ajurvédě. TATO ROSTLINA V DOHLEDNÉ DOBĚ NEBUDE - Evropská unie zakázala dovoz řízků a sazenic do svých členských států!!!
Murraya koenigii byla v roce 2006 přeřazena do rodu Bergera, ale stále je známa pod názvem původním, nebo spíše lidovým „kari list, kari strom“. Tato dřevina, patřící do čeledi routovitých ( Rutaceae) pochází z Indie, Srí Lanky, Pakistánu. V přírodě dorůstá výšky 4 – 6 m a šířky 3 – 5 m, listy lichozpeřené, dlouhé 15 – 25 cm. Vykvétá drobnými, vonnými bílými květy, z nichž se tvoří malé černé bobule obsahující semena.
Aromatické listy této rostliny jsou oblíbeným kořením, ale také léčivým prostředkem o kterém se zmiňují staří indičtí léčitelé již v ajurvédě. Čerstvé nebo sušené listy se používají zejména při přípravě vegetariánských pokrmů, k ochucení čočky, rýže, zeleniny, sýra, ale i masitých jídel. Jelikož se sušením ztrácí značná část aroma, je upřednostňováno použití čerstvých listů.
V tradiční indické medicíně má Murraya velmi široké spektrum použití. Je doporučována k léčbě cukrovky (snižuje hladinu cukru v krvi), zklidňuje trávicí trakt, léčí ekzémy, bodnutí hmyzem, záněty, onemocnění ledvin. Má působit také proti šedivění vlasů, jako kondicionér.
Kari strom je teplomilná dřevina, kterou pěstujeme jako přenosnou rostlinu v květináči. Zeminu používáme hlinito – písčitou, propustnou, na dno květináče je vhodné dát drenážní vrstvu. Přesazujeme až po řádném prokořenění nádoby.
Zaléváme teprve tehdy, až substrát mírně vyschne, přemokření škodí. Rostlina prospívá na slunci ( v létě je prospěšné chránit před poledním sluncem), v polostínu. Pěstební teplota by neměla klesnout pod 12°C, a to ani v zimním období. Optimální teplota se však pohybuje mezi 18 – 25°C. Vzhledem k blízké příbuznosti rodu Murraya s citrusy, je vhodné během vegetace přihnojovat speciálním hnojivem pro tyto rostliny.
Budete-li si tedy chtít připomenout, nebo poznat vůně a chutě exotických pokrmů, jistě stojí za to vypěstovat si vlastní bylinky, jejichž úžasné aroma nejlépe vynikne, budou-li čerstvě sklizeny.
Copyright ©Jakub Krulich