Lepidium peruvianum - maca, peruánský ženšen
NOVINKA - bylina, kterou znají peruánští indiáni již 2000 let a v poslední době se její sláva vrací. Je používána jako afrodiziakum (tzv. peruánská viagra), zlepšuje fyzickou i psychickou kondici...
...optimalizuje hormonální rovnováhu, zmírňuje příznaky stárnutí. Farmaceutický průmysl vyrábí léčivé kapsle, jež obsahují tuto rostlinu. Oficiálně jsou doporučovány při léčbě mužské impotence a ženské frigidity, stimulují sexuální funkce. Podporují růst svalové hmoty a psychickou odolnost. Je uváděno, že nejsou známy žádné vedlejší nepříznivé účinky. V Peru je konzumována v čerstvém, sušeném i nakládaném stavu, používá se jako koření s nasládlou chutí. Mimořádný zájem o tuto léčivou bylinu způsobil, že je pěstována komerčně.
Zajímavostí této rostliny je, že dokáže růst ve výškách 4000 -5000 m n.m., tedy ve velmi drsných podmínkách. Obvykle se pěstuje v dvouletém cyklu, kdy vytváří silný kulatý podzemní kořen (podobný řepě) a druhým rokem vykvétá. Prospívá v propustné hlinito- písčíté zemině, spíše vlhčí. Na přírodních lokalitách teploty klesají až k -10°C, ale přezimování maca v podmínkách ČR, nemáme zatím vyzkoušeno. Spíše lze doporučit pěstování jako tzv. přenosné rostliny, kdy ji umístíme od jara do podzimu v zahradě, lodžii apod. na slunečné stanoviště a na zimu rostlinu umístíme do chladnějšího světlého prostoru s teplotou 6-8°C, při mírnější zálivce.
Používané synonymum: Lepidium meyenii