Hibiscus moscheutos

Hibiscus moscheutos " Luna White " - ibišek bahenní, velkokvětý

- jak je to s pěstováním tohoto velkokvětého ibišku se dozvíte v detailu, kde naleznete varianty pro nížiny i horské oblasti. Od druhé poloviny léta OBŘÍ květy o průměru 15 - 20 cm, které nenechají žádného pěstitele chladným...


128,00 Kč s DPH

Dostupnost: LÉTO - PODZIM 2024


... a jakmile rozkvetou, jsou středem pozornosti.
Přírodní druh Hibiscus moscheutos je domovinou v mokřadech a na březích řek a potoků na jihovýchodě USA, v Kanadě patří mezi ohrožené druhy. Je mrazuvzdorný do -28°C ( zóna 5 ). Vyšlechtěná série kultivarů " Luna " se vyznačuje oproti přírodnímu druhu kompaktnějším vzrůstem ( výška 70 - 90 cm ), vytváří keříky, lépe se větví.
Ibišek bahenní můžeme pěstovat dvěma způsoby. Prvním je vysazení rostliny do volné půdy, záhonu, na slunečném místě, kde je humózní, vlhčí zahradní zemina s neutrální reakcí. Pokud je sušší léto, je prospěšná zálivka a přihnojování. Na jaře jsou vhodná hnojiva s vyšším obsahem dusíku a draslíku pro lepší nárust zelené hmoty, v létě pak hnojiva s vyšším obsahem fosforu pro tvorbu květů. Rostlina vykvétá v srpnu - září. Na podzim jamile začnou začnou výhony odumírat ( což je normální jev - výhony nepřezimují ), sestřihneme větve na 5 - 10 cm výšky nad zemí. Rostlina přezimuje v kořenech, ke kterým je prospěšné přihrnout zeminu, popř. přikrýt chvojí. V teplejších polohách nejsou ani tato opatření nutná. Na jaře vyrůstají nové výhony později, obvykle v květnu.
Druhá možnost je pěstovat ibišek bahenní jako přenosnou rostlinu ve větším květináči. Tento způsob je vhodný zejména pro pěstitele ve vyšších polohách, kde přichází jaro později a podzim dříve. Nejde ani tak o mrazuvzdornost rostliny, ale o to, že v kratším vegetačním období kvete méně, velmi krátkou dobu nebo to nestihne vůbec. Pokud tento problém nemáte, nebojte se vysadit ibišek bahenní do záhonu, kde poroste lépe.
Rostlinu v květináči pěstujeme podobně jako v záhonu, pouze je třeba věnovat větší pozornost zálivce a přihnojování. Na zimu ibišek umístíme do chladného prostoru ( garáž, sklep apod.) s teplotou kolem 0°C, ale ani slabší mráz neuškodí. Kořenový bal nesmí ani v zimním období přeschnout. V březnu přeneseme rostlinu do světlého prostoru s teplotou 15 - 18°C, kde se začne probouzet a rašit. Jakmile pomine nebezpečí mrazíků, ibišek přeneseme do zahrady ( pozor na popálení listů prudkým sluncem, nejdříve umístíme na místo s ranním a odpoledním sluncem, teprve po několika dnech na plné slunce). Tímto přirychlením prodloužíme vegetační období, takže ibišek stihne i v chladnějších, horských oblastech vykvést.