Grewia occidentalis - grevie západní značka zahradnictví
 
 

Grewia occidentalis - grevie západní

Exotický keř pocházející z Jižní Afriky. Je nejen okrasný tmavě zelenými, lesklými listy, na nichž vynikají fialové květy ve tvaru hvězdičky, ale také léčivý, používaný v lidové přírodní medicíně. Vyzkoušejte pěstovat u nás takřka neznámou rostlinu.

Dostupnost: Vyprodáno - encyklopedie

Listy Grewia occidentalis jsou potravou pro nosorožce a antilopy a několik druhů housenek exotických motýlů. Zralé plody konzumují s oblibou ptáci a savci, ale i domorodci, kteří je jedí čerstvé, suší je, či z nich vaří pivo. V místní lidové medicíně jsou části grevie používány na ošetření ran, k léčbě impotence  a sterility, k usnadnění porodu. Dřevo je používáno k výrobě luků a kopí.

Grevii můžeme v ČR pěstovat jako tzv. přenosnou rostlinu v květináči, není mrazuvzdorná. V přírodě sice vytváří keře 2 - 3 metry vysoké, ale pokud ji pěstujeme v nádobě, nedorůstá takových rozměrů. Sami ji v zahradnictví pěstujeme několik roků a máme zkušenost, že velmi dobře reaguje na zpětný řez. Jakmile vytvoří dlouhé výhony, tyto zakrátíme a ochotně obráží z bočních oček, je pak nižší, kompaktnější a lépe rozvětvená.

Grewia occidentalis neboli grevie západní prospívá na slunečném stanovišti ( můžeme ji tzv. letnit na zahradě, lodžii apod. ) v dobré zahradnické zemině, na dně květináče je prospěšné vytvoření drenážní vrstvy, která může zabránit zbytečnému přemokření v zimním odbobí. Během vegetace přihnojujeme. Na podzim přeneseme rostlinu do bezmrazého, světlého prostoru. V zahradnictví ji přezimujeme při teplotách 5 - 10°C. Samozřejmostí je přizpůsobit zálivku teplotě, v chladu tzv. nepřelévat. 

Jak květ napovídá, Grewia patří do čeledi slézovitých rostlin. V ČR obvykle vykvétá v létě. V plodech jsou semena, která lze vysít. Tvrdí se, že semena klíčí lépe, pokud projdou trávicím traktem opic, které plody s oblibou konzumují, ale klíčivost je uspokojivá i bez opic... :) .