Podrobný popis produktu Citrus x meyeri " Meyer " - citroník
Citrus nyní známý pod jménem Citrus x meyeri " Meyer " je dle dostupných zdrojů původem z Číny, kde se pěstoval po staletí, než jej v roce 1908 dovezl do Ameriky pan Frank Nicholas Meyer a rostlina byla na jeho počest po něm pojmenována. U tohoto citrusu byla, a doposud je vysoce hodnocena jeho odolnost, za vhodných podmínek bezproblémové pěstování, opakované kvetení a vysoký výnos plodů, které jsou obzvláště šťavnaté, kyselo - sladké chuti a mají tenkou, velmi aromatickou slupku. Toliko stručně, obecně, o tomto zvláštním citrusu.
A nyní trochu delší příběh " našeho Meyera ". Kdysi ( šmarjá, to je již doba... ), před 35 roky jsem pracoval v zahradnictví podniku Sady, lesy, zahradnictví, státní podnik, starající se o zahradnické blaho hlavního města Prahy. Působil jsem v provozu zahradnictví ( dnes již bohužel zplundrované, neexistující ) v Ruzyni, kde jsme se specializovali na pěstování klasických, ale také exotických rostlin, což bylo v tehdejší době samo o sobě unikátní. Pokud jste tehdy toužili po citrusu, fíkovníku, granátovém jablku, čajovníku, či jiné exotické rostlině, nebylo příliš možností, kde ji sehnat. Dnes běžný dovoz těchto rostlin z Itálie, Španělska apod., byl v tehdejší době takřka z říše snů.
Kromě různých užitkových i okrasných rostlin jsme měli i sortiment vzrostlých stromů citroníků, pomerančovníků, mandarinek, grepů v různých odrůdách. Z těchto matečných rostlin jsme odebírali řízky či rouby, a ty roubovali na podnože, které jsme pěstovali z výsevu. Mezi matečnými citrusy byl tehdy samozřejmě i Citrus x meyeri " Meyer ". Bylo, nebylo, přišel rok 1989, po kterém začali probíhat restituce, až došlo i na " naše " zahradnictví v Ruzyni. Původní majitel, v té době úctyhodný švarný kmet, jenž pracoval ve svém vlastním zahradnictví po 40 roků jako zaměstnanec státního podniku, bohužel zemřel půl roku před tím, než mu měl být jeho majetek navrácen. Byl to zahradník tělem i duší, do svých 80 roků byl denně od rána do večera v zahradě, ruce jak lopaty, hluboké vrásky na opálené, větrem ošlehané tváři. Doufám, že ze zahradnického nebe neviděl co následovalo...
Věřte, nevěřte, zahradnictví zdědila příbuzná, jistá úřednice poštovního úřadu, která svými neúměrnými požadavky na výši nájmu či prodejní cenu odradila mne, i všechny ostatní zájemce a žádala navrátit provoz zahradnictví bez rostlin. U rostlin v květináči to jistě nebyl problém, stačilo je naskládat do přepravek a odvézt. Ale co s matečnými rostlinami citrusů, které jsme měli ve skleníku ve volné půdě, v záhonech? Rozkaz zněl jasně! Bez rostlin! Vezměte motorovou pilu a vzrostlé, desetileté, dvoumetrové citrusy pokácejte!!!
Ano, nyní se takto veřejně přiznávám, nesplnil jsem příkaz popravit po léta námi opečovávané citrusy a nevyhověl tak rozmarům nové paní majitelky, ale udělal jsem vše pro jejich záchranu. Stromy citrusů jsme pečlivě obryli a ze záhonů vyzdvihli s balem a pak se jich ujali přátelé citrusáři a dali stromkům tak šanci poskytovat radost i užitek dále. A jelikož já jsem se musel ze zahradnictví v Ruzyni vystěhovat stejně jako rostliny, zapakoval jsem si své nářadí a na památku i své dva nejoblíbenější citrusy. Byla to mandarinka Clementina a ano, citroník Meyerák :). Svoje saky paky i zachráněné rostliny jsem vybalil a zasadil v našem nynějším působišti, tedy zahradnictví Na Petynce v Praze 6, které bylo dříve..., ale to je již jiná historie. Být to pohádka, končila by: a pokud nezemřely, žijí tam dodnes, tedy ony citrusy...
A občas i pohádka může být realitou, Clementina i Meyer skutečně stále rostou i plodí v našem skleníku a ať počítám jak počítám, letos ( 2023 ) mají 43 roků, vlastní roky života, které mi to připomíná, raději opomíjím :).
A závěr? Zahradnictví v Ruzyni skončilo opuštěné, zpustlé, nyní již jej lze jen tušit v rozvalinách, starý pan zahradník se musí " v hrobě obracet ", rostliny byly zachráněny a z našeho Meyra jsme konečně po letech napěstovali rozvětvené sazenice, keříky cca 20 cm vysoké...
----------------------------
Citrus x meyeri " Meyer " pěstujeme jako ostatní citrusy nejlépe jako přenosnou rostlinu v nádobě ( opomíjím-li, že máte v zimě temperovaný skleník se záhony, kam lze rostliny vysadit, to je pak ideál ). Od jara do podzimu rostlinu umístíme na slunné stanoviště, pravidelně zaléváme a přihnojujeme ( hnojiva obsahující dusík, fosfor, draslík, občas i železo, aby nedošlo k chloróze listů). Nutno upřesnit, že škodí jak dlouhodobé přeschnutí kořenového balu, tak jeho přemokření. Citrusy na oba extrémy reagují odumíráním kořenů a opadem listů, načež následuje dlouhodobá rekonvalescence, v horším případě uhynutí. Na zimu přeneseme rostlinu do bezmrazého ( u nás přezimuje při teplotách 2 - 8 °C ), světlého prostoru, kde při omezené zálivce přečká zimu. V našem skleníku vykvétá v několika vlnách, neuvěřitelně šťavnaté a aromatické plody sklízíme obvykle od podzimu do jara.