Podrobný popis produktu Bulbine frutescens " Medicus " - bulbine, bulbinella, burn jelly plant
...Bulbine frutescens je z čeledi Asphodelaceae - asfodelovité. Pochází z jižní Afriky, kde byla po staletí používána místními kmeny (Zulu a jiné) v tradiční lidové medicíně. Tato rostlina dorůstá výšky 40- 60 cm, má dužnaté, sukulentní listy, květy v hroznu, žluto - oranžové na delším stonku. Vyžaduje plné oslunění a sušší, hlinito - písčitou zeminu. V dobrých podmínkách roste velmi rychle a tak je možné mít stále dostatečnou zásobu čerstvých léčivých listů. V subtropických oblastech je mnohdy pěstována také jako okrasná rostlina v parcích a zahradách. V ČR ji lze pěstovat pouze jako pokojovou nebo tzv. přenosnou rostlinu v nádobách, jelikož není mrazuvzdorná.
Bulbine vysazujeme do květináčů, na jejichž dno doporučuji udělat drenážní vrstvu z kamenné drtě, keramzitu apod. Zabrání se tak přemokření substrátu, které rostlině škodí. Zeminu použijeme hlinito- písčitou, propustnou (obdoba zeminy pro kaktusy a sukulenty). Do zeminy je možné přimíchat přírodní hnojivo, např. granulovaný hnůj. Pokud budeme rostlinu pěstovat pouze jako okrasnou, je možné přihnojovat i běžnými hnojivy na okrasné rostliny. Zaléváme méně, substrát musí před další zálivkou vyschnout.
Rostlinu umístíme na plně osluněné stanoviště, od jara do podzimu ji lze pěstovat v zahradě, lodžii apod. Na zimu Bulbine přeneseme do svělého prostoru s teplotou 5 - 8°C, kde přezimuje při velmi omezené zálivce, případně může přezimovat i v bytě při pokojové teplotě.
V tradiční lidové medicíně se používá čerstvý vymačkaný gel z listů, který léčí kožní choroby, ekzémy, popraskané rty, bodnutí od hmyzu, řezné rány a spáleniny. Odvar z listů léčitelé doporučují k léčbě nachlazení, kašle, artritidy. Jeho léčivé účinky jsou podobné jako u známé aloe, výhodou je, že mnohem rychleji přirůstá a tak je možné mít vždy po ruce "první pomoc" při zdravotních problémech.
Dodáváme silné, vzrostlé a květuschopné rostliny v květináči.
K dispozici je také zářivě žlutě kvetoucí Bulbine annua
Také sukulenty mohou léčit...
Jsme-li zastánci přírodních léčiv, které nám poskytují rostliny, nebo selhává-li moderní medicína, vkládáme svoje naděje do léčivých bylin. Kromě našich domácích druhů můžeme pěstovat a používat exotické rostliny, které byly ve své domovině po staletí využívány v lidovém léčitelství. Patří mezi ně také některé sukulentní neboli tzv. tučnolisté rostliny. Nejznámějším zástupcem této skupiny je Aloe vera. V minulosti byly používány také synonyma A. barbadensis, vulgaris, indica, lanzae a perfoliata. Stejně jako je tomu u mnoha jiných léčivých rostlin, má také Aloe vera bohatou historii. První zprávy o jejích léčivých schopnostech jsou staré 3500 let, nalezneme písemné zmínky již v Bibli. Mnoho starých knih zabývajících se přírodní medicínou popisuje používání a účinky aloe. Známí cestovatelé Marco Polo a Kryštof Kolumbus uvádějí, že jim aloe na cestách mnohokrát posloužila jako účinný lék. Díky této popularitě byla postupem času rozšířena misionáři ze své domoviny, za kterou je považována severní Afrika, do ostatních částí Země. Byla a stále je pěstována komerčně jako léčivá i technická plodina v Asii a Americe.
Původně byla aloe doporučována zejména k léčbě kožních onemocnění a poranění, popálenin, lupénky. Vnitřně užívaná v malých dávkách měla povzbuzovat chuť k jídlu, léčit dýchací a trávicí trakt, vypuzovat střevní parazity, větší dávky působí jako silné projímadlo. Koncem 20. století byla aloe podrobena mnoha výzkumům a testům, které měly prokázat předpokládané léčivé účinky při onemocněních rakovinou nebo AIDS. Většina klinických testů však nebyla průkazná a jednoznačná, takže oficiálně nebyla aloe uznána jako léčivo na uvedené choroby. Zůstává tedy stále u původních doporučení prověřených staletími, tedy užívat gel obsažený v listech k léčbě kožních onemocnění, trávicího traktu a na podporu imunitního systému.
Dle vědeckých tvrzení mají největší obsah účinných látek aloe, jež jsou staré 4-5 roků, což ale neznamená, že mladší rostliny tyto látky neobsahují. Mnohdy se na zahradníky obracejí zájemci o tyto již „dospělé“ aloe, což nelze vždy zajistit a zaručit. Mladší sazenice jsou takřka výhradně dováženy z Holandska, Německa a Dánska. V nabídce těchto pěstitelů se však rostliny staré 4-5 roků neobjevují, jelikož jejich pěstování ve skleníku po uvedenou dobu by bylo finančně velmi náročné a výpěstky tak neprodejné. Proto doporučuji všem příznivcům bylinné medicíny, aby si zařadili aloe mezi své pokojové květiny a měli tak vždy k dispozici čerstvé listy pro případné použití, jakousi první pomoc.
Aloe vera můžeme pěstovat jako nenáročnou pokojovou, nebo tzv. přenosnou rostlinu. Přízemní růžice složená ze světle zelených dužnatých listů, pokrytých stříbrnými skvrnami vytváří dceřinné odnože, starší jedinci vytvářejí oranžová, trubičkovitá květenství. Aloe prospívá na slunečném stanovišti, kdy mohou dříve zelené listy získat hnědý nádech, zvláště pokud méně zaléváme. Není to tedy jak se často pěstitelé domnívají příznak choroby nebo napadení škůdci, ale fyziologický jev. Pokud aloe pěstujeme jako přenosnou rostlinu, vždy ji před umístěním z bytových podmínek do zahrady postupně zvykáme na plné oslunění, aby nedošlo k popálení listů. Přesazujeme teprve tehdy, když je květináč plně prokořeněn, používáme propustnou hlinito – písčitou zeminu nebo speciální substrát pro sukulenty. Na dně květináče je prospěšné vytvořit drenážní vrstvu z kamínků, keramzitu apod. Zaléváme tak, aby zemina vždy před další zálivkou vyschnula. Stejně jako u jiných sukulentů tzv.“ přílišná péče“, tedy zálivka, škodí, a může způsobit hnilobu kořenů. Aloe můžeme přezimovat na světlém místě při pokojové teplotě, nebo v prostorech s teplotou 5-8°C, kdy velmi málo zaléváme. V období růstu můžeme občas přihnojovat nejlépe organickými, přírodními hnojivy (pokud hodláme používat rostlinu k léčebným účelům), nebo lze použít speciální hnojiva pro sukulenty. Zbytečně však neaplikujme hnojiva příliš často, sukulentní rostliny jsou na živiny poměrně nenáročné a mohou kumulovat nežádoucí látky ve svých pletivech.
Jelikož dříve nebyla Aloe vera tak dostupnou rostlinou jako nyní, pěstovaly naše babičky příbuznou Aloe arborescens – aloe stromovitá. Tento druh vytváří kmínky, které mohou mít v přírodě výšku 150 až 200 cm, roste keřovitě. Listy jsou užší, tmavě zelené, se zubatými okraji. Velmi dobře snáší zpětný řez, kdy zastřižený kmínek velmi dobře obráží, rozvětví se a vrcholové výhony můžeme nechat zakořenit a vypěstovat si tak nové sazenice. Pěstební podmínky jsou stejné jako u A. vera, léčivé účinky podobné.
Pro mnohé bude možná novinkou, že také další sukulentní rostlina, dříve velmi hojně pěstovaná, je také léčivá. Jedná se o Kalanchoe daigremontiana (syn. Bryophyllum), která je lidově nazývána náduť madagaskarská nebo také „pokojový ženšen“. Zajímavostí této rostliny je způsob jejího rozmnožování, tzv. viviparie, na okrajích listů se vytvářejí drobné rostlinky, které odpadávají, zakoření a dále rostou. Díky obsaženým látkám je tento druh zařazován mezi tzv. rostlinné adaptogeny, které zvyšují životní energii lidského organismu. Štáva působí antisepticky, léčí poranění kůže, záněty v dutině ústní, žaludeční vředy, astma. Odhlédneme-li od léčivých schopností, jde o dekorativní, zajímavou a velmi nenáročnou pokojovou rostlinu, která si jistě zaslouží návrat do našich příbytků.
Méně známou je sukulentně rostoucí Bulbine frutescens z čeledi Aspodelaceae – asfodelovité. Pochází z jižní Afriky, kde je v lidovém léčitelství užívána pro podobné účinky, jaké známe u Aloe vera. Čerstvá šťáva působí antisepticky, léčí kožní onemocnění a poranění, štípnutí hmyzem apod. Odvar z listů je doporučován proti artritidě, při nachlazení a onemocněních dýchacího traktu. Bulbine vytváří keříky vysoké 20 – 40 cm s delšími, úzkými dužnatými listy. Velmi atraktivní je květenství složená z drobných oranžových kvítků, které jsou zvláště zajímavé při pohledu zblízka. Prostě něco pro milovníky detailů… Pěstujeme ji nejlépe jako přenosnou rostlinu za stejných podmínek, které jsou uvedeny u aloe. Potřebujete-li nenáročnou rostlinu, která toleruje pouze občasnou zálivku a mimimální péči, vyzkoušejte Bulbine, odmění se vám pěkným růstem, atraktivním květenstvím a ihned dostupnou léčivou schopností.
Závěrem nezbývá než poznamenat, že užívání léčivých bylin je vždy vhodné konzultovat s lékařem nebo léčitelem. Citlivost a možné alergie na některé látky obsažené v rostlinách jsou individuální, proto je vhodná opatrnost, a to přestože může jít o byliny, které jsou užívány po staletí.
Copyright ©Jakub Krulich
Nevěříte zásilkovým službám? Neradi kupujete " zajíce v pytli " ?
Rádi si vyberete trvalky, skalničky, bylinky a letničky sami?
Nevyhovuje vám odosobněné prostředí super a hyper marketů?
V tom případě navštivte přímo naše klášterní historické zahradnictví, takřka v centru Prahy, kde od jara do podzimu můžete vybírat z našeho širokého sortimentu rostlin vypěstovaných v České republice, převážně v naší trvalkové školce a zahradnictví. Naše výpěstky jsou otužilé, pěstované za přirozených, přírodních podmínek a nemají tedy problém s aklimatizací na vašich zahradách.
Přjďte se podívat, nasát atmosféru zelené oázy uprostřed města, kvetoucího ostrůvku v šedi velkoměsta, navštivte naše zahradnictví.
Naše práce je pro nás zároveň i koníčkem, proto u nás najdete příjemnou atmosféru a mimořádně široký sortiment těchto rostlin:
- trvalky pro slunečné stanoviště
- trvalky do polostínu a stínu
- trvalky kvetoucí na jaře
- trvalky kvetoucí v létě
- trvalky kvetoucí na podzim
- trvalky okrasné listy
- trvalky vhodné k řezu
- trvalky nízké, kobercové, půdopokryvné
- trvalky středně vysoké
- trvalky vysoké, soliterní
- trvalky - okrasné traviny, trávy
- trvalky historické, trvalky našich babiček
- trvalky nově vyšlechtěné a patentované novinky
- trvalky u kterých máme ověřeno bezproblémové přezimování
- skalničky do skalek, kamenných koryt, nádob
- skalničky bujně rostoucí a bohatě kvetoucí
- skalničky vzácnější a rarity
- bylinky, koření domácí, rostoucí jako trvalky
- bylinky, koření z celého světa, exotické, přezimující v interiéru
- bylinky léčivé, pro léčbu různých zdravotních problémů
- bylinky na čaje, tinktury, masti, vonné směsi
- bylinky, koření pro gurmány a použití v kuchyni
- bylinky, koření našich babiček
- bylinky, koření moderní gastronomie
- bylinky, koření asijské kuchyně
- okrasné dřeviny ( jehličnany i listnáče)
- užitkové dřeviny s jedlými plody pro zdraví
Poznejte úžasnou rozmanitost rostlinné říše a zpestřete si svoji zahradu novými druhy z našeho Zahradnictví Na Petynce v Praze 6 - Břevnov, nedaleko od Pražského hradu a Petřína. Dobrá dostupnost MHD i automobilem ( u výjezdu ze Strahovského tunelu ).
Těší se na vás kolektiv Zahradnictví Krulichovi...
Najdete nás ZDE.
Navštivte také naše kamenné prodejny květin, kde můžete zakoupit:
- řezané květiny z celého světa
- kytice slavnostní, svatební, smuteční
- aranžmá z květin k různým příležitostem
- pokojové květiny, rostliny vhodné do bytu i kanceláře
- substráty, hnojiva, přípravky na ochranu rostlin
- květináče, keramické dekorativní obaly
- a široký sortiment doplňkového zboží...
- prodejna květin Zahradnictví Krulichovi - Štefánikova 41, Praha 5 - Smíchov ( Arbesovo náměstí )
Na vaší návštěvu se těší zkušené floristky ZDE.