Annona cherimola - anona čerimola
Ovoce této dřeviny podobné zeleným, jakoby pomačkaným jablkům, je hodnoceno jako nejlahodnější ovoce na světě. Částečně opadavý stromek pocházející z Jižní Ameriky. Ačkoliv bychom jej mohli považovat za tropickou rostlinu, je to jinak...
..., jelikož v přírodě roste v horách And a je tedy zvyklá na nižší teploty. Přesněji řečeno v době vegetace jsou optimální teploty 20 - 30°C, v zimě teploty kolem 10°C ( ale díky tzv. turbulentním cenám plynu v roce 2021/22 jsme měli ve skleníku i 3 - 5°C a semenáče přezimovaly bez problémů také ). Některé zdroje uvádí i mrazuvzdornost do -5°C, ale sami jsme to nevyzkoušeli.
Annona v přírodě dorůstá výšky 5-7 metrů, lze ji však tvarovat řezem a tím přizpůsobit její výšku našim interiérovým či skleníkovým podmínkám.
Plody jsou zelené, jakoby pomačkané, sklízí se po změknutí. Bílá až narůžovělá dužnina má dle různých názorů chuť hrušky, banánu, lze ji konzumovat čerstvou, ale používá se i na ovocné saláty, výrobu džemů, sorbetů apod. Dužnina je sice považována za lahůdku, ale semena jsou jedovatá, dokonce se používají na výrobu insekticidů. Stromek začíná plodit 4 rokem od výsevu.
Annonu umístíme do polostínu, přesněji řečeno na misto s ranním, či večerním sluncem. Ostré polední slunce v našich nížinách, zvláště v letních měsících, anoně jakožto horské rostlině dobře nedělá. Annonu můžeme pěstovat jako pokojovou, či přenosnou rostlinu v květináči ( od jara do podzimu na zahradě, lodžii apod. ), za dodržení uvedených teplotních a světelných podmínek. Během vegetace pravidelně zaléváme ( zemina však nesmí být přemokřená ) a přihnojujeme. V zimním období, v době vegetačního klidu omezíme zálivku a nepřihnojujeme.