Podrobný popis produktu Stevia rebaudiana - stévie
Stévii pěstujeme jako přenosnou rostlinu - od jara do podzimu na zahradě a v zimě ji umístíme do bytu, zimní zahrady apod. Optimální teplota je 15 - 20°C, ale může přezimovat i při nižších teplotách ( 5 - 10°C) při omezené zálivce. Stanoviště slunce- polostín. Rostliny lze dobře tvarovat řezem, snadno obrážejí. Listy lze užívat v čerstvém stavu, zmražené nebo sušené.
Stévie konečně povolena
O této zázračně sladké, pověrami opředené rostlině již bylo napsáno mnoho informací, které byly shrnuty ve smutné konstatování, že je zakázáno její používání v potravinářství, tedy tam, kde by pomohla milionům lidí trpícím obezitou a cukrovkou. O to radostnější je zpráva, že po mnoha letech patrně zcela zbytečných obstrukcí, byla stévie nedávno oficiálně schválena jako pro člověka bezpečné nekalorické sladidlo. Jelikož se nyní budeme se stévií setkávat častěji v mnoha potravinářských výrobcích ( nápoje, jogurty, cukrovinky apod.), podívejme se na tuto rostlinu budoucnosti blíže.
Latinské jméno Stevia rebaudiana (dříve používané synonymum Eupatorium rebaudianum) je často doplňováno slovem „Bertoni“. Rodové jméno dostala rostlina na počest profesora botaniky P. J. Esteva ze španělské Valencie, který žil v 16. století. Druhové jméno bylo dáno jako upomínka, že mezi prvními, kdo tuto bylinu blíže zkoumal, byl chemik Rebaudi. Z nějakého důvodu se mnohdy také uvádí u jiných rostlin málo používané jméno přírodovědce, který druh popsal, v tomto případě Paraguajce dr. Bertoniho, který tak učinil v roce 1887. Budete- li se tedy zajímat o nákup sazenic nebo produktů z této rostliny, nezáleží, zda je či není uvedeno za Stevia rebaudiana jméno Bertoni, které může mylně připomínat odrůdové označení. V obou případech se jedná o stejnou rostlinu, které v českém jazyce říkáme prostě stévie nebo také sladká tráva.
Stévie pochází z Paraguaye, kde ji domorodci používali po staletí jako léčivou bylinu a sladidlo do pokrmů a nápojů. Ve 20. století byla dovezena a komerčně pěstována v Asii ( Thajsko, Čína, Indonésie, Malajsie, Japonsko), Brazílii a jihovýchodní části USA. Nutno podotknout, že do Japonska byla semena stévie dovezena již v roce 1971 a zanedlouho zde vznikla společnost zabývající se výzkumem látek obsažených v rostlině, zejména steviosidu a jeho využitím jako náhradního sladidla. Po provedených výzkumech se v Japonsku produkuje ročně asi 3000t steviosidu, který je používán v potravinářském průmyslu. Téměř 40 roků pak trvalo, než byly produkty ze stévie uznány jako bezpečné v Evropě, nyní Evropskou unií.
Po desítky let bylo poukazováno na to, že nejsou dostatečně prozkoumány možné negativní vlivy na lidský organismus a produkty ze stévie byly povoleny v USA a Evropě pouze jako potravinový doplněk, případně deklarovány jako přípravky na ústní hygienu. Tento váhavý přístup zavdal příčinu k mnoha spekulacím o důvodech, které vedou zodpovědné instituce k neochotě užívání stévii schválit. Velmi často se hovořilo o značném vlivu výrobců cukru z řepy a třtiny, stejně jako výrobců umělých sladidel, kteří si hájili své pozice na trhu. Ať tomu bylo jakkoli, zdá se, že stévie si konečně vydobyla své místo na slunci a dne 2. 12. 2011 vstoupilo v platnost usnesení Evropské komise, které povoluje použití stévie a v ní obsažený steviosid jako potravinářské dietní sladidlo. Dle značného zájmu výrobců potravin a nápojů o tento druh přírodního sladidla, se velmi brzy budeme setkávat s výrobky oslazenými steviosidem.
Steviosid je až 300krát sladší než sacharóza, ale neobsahuje žádné kalorie. Je tak velmi vhodný pro lidi trpící obezitou a cukrovkou ( snižuje hladinu cukru v krvi). Studie navíc potvrdily tvrzení lidových léčitelů, kteří po staletí používali stévii jako prostředek k omezení zubního kazu.
Stévii lze vzhledem k původu u nás pěstovat pouze jako letničku, případně přenosnou rostlinu, jelikož není mrazuvzdorná. Nejlepších výsledků z hlediska co největšího nárůstu zelené hmoty docílíme vysazením předpěstovaných sazenic po 15.květnu do volné půdy. Nemáme-li tuto možnost, můžeme rostlinu pěstovat také ve větším květináči. Pro oba způsoby pěstování platí, že půda má být propustná, hlinitopísčitá, méně výživná. Zemina těžká, sléhavá, přemokřená a přehnojená není vhodná, stévie pak trpí houbovými chorobami. Stanoviště volíme slunečné, kdy míra intenzity oslunění je v přímé úměře ke sladivosti listů, která může být až o 50% nižší při pěstování ve stínu. Během vegetace dle potřeby zaléváme, v nádobách je vhodné přihnojení přírodními hnojivy.
Jelikož stévie vytváří keřík a dobře reaguje rozvětvením, můžeme výhony sestříhávat průběžně dle vlastní potřeby, nebo sklidit celou nadzemní část najednou, před rozkvětem drobných bílých květů, nejpozději však v 1. polovině září. Sklizené listy můžeme konzumovat v čerstvém stavu i usušené. Koncem září ostříhané kořenové baly můžeme vyjmout ze záhonu, založit do vlhké rašeliny a umístit do prostoru s teplotou 5 – 10°C, stejně tak přeneseme rostliny pěstované v květináči a přezimujeme při omezené zálivce. Stévie přezimované při pokojové teplotě vykazují nízkou sladivost listů a trpí nedostakem světla za příliš vysoké teploty. Z praxe mohu říci, že dle zkušeností mých i mnoha jiných pěstitelů přezimuje pouze malé procento stévií a je lépe počítat s nákupem nebo vypěstováním nových sazenic pro opětovnou jarní výsadbu. Rozmnožování je možné řízkováním polovyzrálých výhonů nebo výsevem drobných semen (únor – březen) při teplotě 20°C. Semenáčky musí mít dostatek světla a vyrovnanou zálivku, po zesílení je přepichujeme a dopěstujeme do silných sazenic.
Slovně lze popsat sladkost stévie pouze stěží, pokud vás článek upoutal, bude nejlépe ochutnat na „vlastním jazyku“. Srovnávat můžete také s další sladkou a možná ještě sladší bylinkou, aztéckým cukrem… Lippia dulcis, neboli lidově aztécký cukr pochází ze Střední Ameriky. Listy vydávají silné aroma na něž jsou různé názory ( od nadšeného, kladného, po znechucený) a jsou sladší než je tomu u stévie. Pravdou je, že jsou po staletí používány domorodými obyvateli ke slazení čaje, přidávají se do salátů, nebo se žvýkají. Lidoví léčitelé doporučují listy k léčbě onemocnění průdušek a černého kašle. V tomto případě je nutné podotknout, že tato rostlina na rozdíl od stévie nebyla dosud řádně prozkoumána a nejsou jednoznačné zprávy o jejím vlivu na lidský organismus.
V každém případě se jedná o zajímavou aromatickou bylinku, která může být také netradiční okrasnou rostlinou. Přirozeně roste jako půdopokryvná rostlina s přikořeňujícími dřevnatými výhony. Pro okrasné účely je však mnohem efektnější, pokud ji zasadíme do závěsného květináče, nebo okenního truhlíku na slunečném stanovišti. Dlouhé výhony vytvářejí pěkné převisy, na tmavě zelených listech vynikají od jara do podzimu drobné bílé kvítky. Vzhledem k bujnému růstu hojně zaléváme a přihnojujeme po celou vegetaci. Na podzim Lippii zakrátíme výhony a umístíme ji do světlého prostoru s teplotou 5 – 8 °C a méně zaléváme. Takto přezimuje bez problémů a v příštím roce se opět můžeme těšit z její krásy i vůně.
Copyright ©Jakub Krulich
Nevěříte zásilkovým službám? Neradi kupujete " zajíce v pytli " ?
Rádi si vyberete trvalky, skalničky, bylinky a letničky sami?
Nevyhovuje vám odosobněné prostředí super a hyper marketů?
V tom případě navštivte přímo naše klášterní historické zahradnictví, takřka v centru Prahy, kde od jara do podzimu můžete vybírat z našeho širokého sortimentu rostlin vypěstovaných v České republice, převážně v naší trvalkové školce a zahradnictví. Naše výpěstky jsou otužilé, pěstované za přirozených, přírodních podmínek a nemají tedy problém s aklimatizací na vašich zahradách.
Přjďte se podívat, nasát atmosféru zelené oázy uprostřed města, kvetoucího ostrůvku v šedi velkoměsta, navštivte naše zahradnictví.
Naše práce je pro nás zároveň i koníčkem, proto u nás najdete příjemnou atmosféru a mimořádně široký sortiment těchto rostlin:
- trvalky pro slunečné stanoviště
- trvalky do polostínu a stínu
- trvalky kvetoucí na jaře
- trvalky kvetoucí v létě
- trvalky kvetoucí na podzim
- trvalky okrasné listy
- trvalky vhodné k řezu
- trvalky nízké, kobercové, půdopokryvné
- trvalky středně vysoké
- trvalky vysoké, soliterní
- trvalky - okrasné traviny, trávy
- trvalky historické, trvalky našich babiček
- trvalky nově vyšlechtěné a patentované novinky
- trvalky u kterých máme ověřeno bezproblémové přezimování
- skalničky do skalek, kamenných koryt, nádob
- skalničky bujně rostoucí a bohatě kvetoucí
- skalničky vzácnější a rarity
- bylinky, koření domácí, rostoucí jako trvalky
- bylinky, koření z celého světa, exotické, přezimující v interiéru
- bylinky léčivé, pro léčbu různých zdravotních problémů
- bylinky na čaje, tinktury, masti, vonné směsi
- bylinky, koření pro gurmány a použití v kuchyni
- bylinky, koření našich babiček
- bylinky, koření moderní gastronomie
- bylinky, koření asijské kuchyně
- okrasné dřeviny ( jehličnany i listnáče)
- užitkové dřeviny s jedlými plody pro zdraví
Poznejte úžasnou rozmanitost rostlinné říše a zpestřete si svoji zahradu novými druhy z našeho Zahradnictví Na Petynce v Praze 6 - Břevnov, nedaleko od Pražského hradu a Petřína. Dobrá dostupnost MHD i automobilem ( u výjezdu ze Strahovského tunelu ).
Těší se na vás kolektiv Zahradnictví Krulichovi...
Najdete nás ZDE.
Navštivte také naše kamenné prodejny květin, kde můžete zakoupit:
- řezané květiny z celého světa
- kytice slavnostní, svatební, smuteční
- aranžmá z květin k různým příležitostem
- pokojové květiny, rostliny vhodné do bytu i kanceláře
- substráty, hnojiva, přípravky na ochranu rostlin
- květináče, keramické dekorativní obaly
- a široký sortiment doplňkového zboží...
- prodejna květin Zahradnictví Krulichovi - Štefánikova 41, Praha 5 - Smíchov ( Arbesovo náměstí )
Na vaší návštěvu se těší zkušené floristky ZDE.
Diskuze - Stevia rebaudiana - stévie
Dobrý den, moc jsem nepobrala, k prodeji máte semena, či samotnou květinu?